POWIATOWY KONKURS CZYTELNICZY

„MÓJ BESTSELLER”
 
 

Powiatowy konkurs czytelniczy na stałe wpisał się w kalendarz imprez czytelniczych PBW Filii w Tarnowskich Górach. Czwarta edycja konkursu pt.: „Mój bestseller” została przygotowana przez bibliotekę pedagogiczną we współpracy z członkami Sieci Bibliotekarzy Szkół Tarnogórskich.

Wybór tematyki konkursu i formy – tradycyjnego konkursu czytelniczego stał się okazją do zaakcentowania priorytetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 2016 rok, dotyczącego promocji literatury i czytelnictwa.

Honorowy patronat nad konkursem przyjęli: burmistrz miasta Tarnowskie Góry Arkadiusz Czech i starosta tarnogórski Józef Burdziak, patronat medialny przyjął tygodnik lokalny „Gwarek”.

Do konkursu zgłosiło się 13 szkół powiatu tarnogórskiego: 8 szkół podstawowych i 5 gimnazjów z następujących gmin: Tarnowskie Góry, Nakło Śląskie, Nakło Chechło, Świerklaniec i Zendek.

Warunkiem uczestnictwa w konkursie było przygotowanie plakatu promującego wybraną przez siebie książkę z zakresu literatury pięknej dla dzieci i młodzieży. Zgodnie z zasadami regulaminu plakaty mogły być wykonane dowolną techniką plastyczną tradycyjną lub komputerową w formacie A3, powinny zawierać dane identyfikujące książkę, elementy grafczne nawiązujące do jej treści, oraz hasła zachęcające do jej pzeczytania.

Etap szkolny przeprowadzili nauczyciele bibliotekarze, promując konkurs, oraz dokonując wyboru trzech najlepszych plakatów. Autorzy tych prac przeszli do etapu powiatowego, stanowiąc trzyosobową reprezentację szkoły. Zwycięskie plakaty uczestniczyły w dodatkowej konkurencji: na najlepszy plakat wykonany przez ucznia klas IV – VI szkoły podstawowej i ucznia klas I – III gimnazjum.Etap powiatowy przeprowadzono w formie konkurencji „Jeden z dziesięciu” dla zespołów ze szkół podstawowych i gimnazjów, sprawdzającej znajomość literatury konkursowej przez uczestników.

Wśród lektur szkoły podstawowej znalazły się: „Zezia i Giler” Agnieszki Chylińskiej, „Czerwone krzesło” Andrzeja Maleszki i „Tajemnica klejnotu Nefertiti” Agnieszki Stelmaszczyk. Gimnazja musiały się wykazać znajomością treści książek: „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” Rafała Kosika, „Gwiazd naszych wina” Johna Greena i „Ever: miłość nie umiera nigdy” Noel Alyson.

Finał konkursu odbył się 12 maja 2016 r. w Publicznym Gimnazjum nr 3 w Tarnowskich Górach, gdzie uczestników powitali – w imieniu organizatorów: Monika Stefanowska - bibliotekarz PBW Filii w TG i Jerzy Cieśliński - dyrektor PG nr 3 w TG.Po przypomnieniu zasad regulaminu „Jednego z dziesięciu” i wylosowaniu stanowisk, zespoły rozpoczęły rywalizację. Przebieg konkursu obserwowało jury w składzie: Monika Stefanowska nauczyciel bibliotekarz z PBW Filii w TG, Beata Kiszel starszy kustosz Muzeum w TG oraz Małgorzata Kozioł bibliotekarz starszy kustosz z MBP im. Bolesława Lubosza w TG.Rozgrywki reprezentacji szkół podstawowych i gimnazjów przyniosły wiele emocji, uczestnicy wykazali się bardzo dobrą znajomością literatury konkursowej, jak i przemyślaną strategią gry.Laureaci Powiatowego Konkursu Czytelniczego

„Mój bestseller”:

w kategorii szkół podstawowych:

I miejsce Szkoła Podstawowa w Świerklańcu
Katarzyna Pawlik, Magdalena Trela i Magdalena Kierzek;

II miejsce Szkoła Podstawowa nr 3 w TG
Łukasz Konopka, Julia Kopeć i Marta Pokluda;

III miejsce Szkoła Podstawowa w Zendku
Zuzanna Nowak, Emilia Paliga i Oliwia Pasamonik;w kategorii gimnazjów:

I miejsce Publiczne Gimnazjum nr 5 w TG
Daria Daniel, Ewa Nowak i Aleksandra Gęsiarz;

II miejsce Publiczne Gimnazjum nr 3 w TG
Karolina Gonet, Weronika Gorzka, Monika Kocot ;

i III miejsce SOSW Gimnazjum w TG
Anna Tomżyńska, Jagoda Kaczmarczyk i Julia Shestopalov.Biblioteka pedagogiczna przygotowała dla wszystkich uczestników nagrody, pozyskując sponsorów: książki tematycznie związane z historią Tarnowskich Gór z Wydziału Strategii, Rozwoju i Promocji Miasta Tarnowskie Góry, kolorowanki o tarnogórskich zabytkach ze Starostwa Powiatu Tarnogórskiego, karty wstępu do Hali Sportowej /squash i ścianka wspinaczkowa/ z Parku Wodnego, drobne artykuły biurowe z Hurtowni AZ-Biuro.

W dodatkowej kategorii plakatu zgłoszono wiele ciekawych prac plastycznych, stąd jury zdecydowało o przyznaniu nagrody głównej i dwóch wyróżnień, zarówno w kategorii szkół podstawowych, jak i gimnazjów.

Najlepszy plakat w kategorii szkoła podstawowa:

Judyta Jedlecka
Szkoła Podstawowa w Nakle Śląskim;

wyróżnienie Anna Trzęsimiech
Szkoła Podstawowa w Nowym Chechle;

wyróżnienie Łukasz Konopka
Szkoła Podstawowa nr 3 w Tarnowskich Górach.Najlepszy plakat w kategorii gimnazjum:

Anna Tomżyńska
Salezjański Ośrodek Szkolno-Wychowawczy
w Tarnowskich Górach;


wyróżnienie Jagoda Kaczmarczyk
Salezjański Ośrodek Szkolno-Wychowawczy
w Tarnowskich Górach;


wyróżnienie Daria Daniel
Publiczne Gimnazjum nr 5 w Tarnowskich Górach.

W gazecie lokalnej „Gwarek” ukazała się relacja z konkursu autorstwa Jarosława Myśliwskiego na podstawie wywiadu i materiałów przygotowanych przez Monikę Stefanowską.Pedagogiczna Biblioteka składa podziękowanie dla nauczyciela bibliotekarza p. Małgorzaty Skalik-Pokrywki i dyrektora Publicznego Gimnazjum nr 3 Jerzego Cieślińskiego za włączenie się w zorganizowanie uroczystości ogłoszenia wyników konkursu. Szczególne podziękowania biblioteka przekazuje członkom zespołu roboczego konkursu i wszystkich bibliotekarzom, nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie konkursu.

 
 
.:: © Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. Lompy w Katowicach Filia w Tarnowskich Górach ::.
Wykonanie strony: Monika Stefanowska 2010